Kórejská zlatá medailistka Yuna Kim zapálila olympijský oheň počas slávnostného otváracieho ceremoniálu Olympijských hier v Pyeongchangu v južnej Kórei 9. februára.
Hviezda kórejského korčuľovania už dávno vyjadrila túžbu využiť svoju publicitu, aby sa podelila s Kristovým svetlom tak, že bude svedčiť o svojej katolíckej viere na medzinárodných súťažiach a predstaveniach.
Kim bola poctená zapáliť ako posledná olympijský kotol tohtoročných hier. Pred ňou to boli dve športovkyne zo ženského hokejového tímu Južnej Kórey a dvaja korčuliari – jeden zo Severnej Kórey a druhý z Južnej Kórey.
Keď v roku 2010 vo Vancouveri vstúpila na ľad, urobila na sebe znamenie kríža. Získala zlato s rekordným skóre. Po tejto športovej udalosti sa Kim zúčastnila národnej ružencovej kampane s kórejskými biskupmi. Počas jej strieborného medailového výkonu v Soči v roku 2014 ju ľudia mohli vidieť nosiť na ruke ružencový prsteň. Mnohí z jej fanúšikov si ho zamenili za zásnubný.
Olympionička konvertovala na katolícku vieru spolu so svojou matkou v roku 2008, keď stretla miestnych rehoľníkov. Veľký vplyv na ňu mali aj katolícke organizácie, s ktorými ju zoznámil jej osobný lekár. Ten ju liečil zo zranenia kolena. Pri krste dostala Kim meno “Stella” podľa Márie – morskej hviezdy. V diecéznych novinách uviedla, že počas krstného obradu “cítila v svojom srdci obrovskú útechu” a sľúbila Bohu, že sa bude neustále modliť, najmä pred súťažami.
Kim tiež aktívne využíva svoje postavenie v dobročinných dielach, aktívne pracuje v dobrovoľníctve a získava finančné prostriedky pre katolícke nemocnice, univerzity a iné charitatívne organizácie. Spolupracuje s biskupmi ako hovorkyňa katolíckych charitatívnych organizácií v Soule. V roku 2012 darovala stovky tisíc dolárov saleziánom dona Bosca, aby podporila bratov misionárov v Južnom Sudáne a tí mohli založiť katolícke školy po celej krajine spustošenej vojnou. Pre juhokórejské noviny povedala, že počas návštevy Afriky v roku 2011 “cítila potrebu pomôcť tamojším deťom” a chcela “poskytnúť aspoň niečo málo podpory” ľuďom v Afrike.
Kim sa aktívne už korčuliarskych súťaží neúčastní, ale prevzala úlohu veľvyslankyne na zimných olympijských hrách vo svojej krajine. Pred siedmimi rokmi prezentovala svoju krajinu na Medzinárodnom olympijskom výbore, kde sa rozhodovalo, či sa krajina stane hostiteľskou krajinou. Zúčastnila sa väčšiny oficiálnych udalostí. V roku 2017 predniesla prejav v Organizácii spojených národov a obhajovala rezolúciu o olympijskom prímerí.
Pápež František povedal na začiatku februára, že sa počas olympijských hier modlí za ľudí na Kórejskom polostrove: ”Tradičné olympijské prímerie v tomto roku sa stáva obzvlášť dôležité: delegácie z dvoch kórejských krajín budú kráčať spoločne pod jednou vlajkou a budú súťažiť ako jeden tím. Táto skutočnosť dáva nádej pre svet, v ktorom sa konflikty môžu riešiť pokojne prostredníctvom dialógu a vzájomného rešpektu.”
Tip na knihu: Asia Bibi: Konečne na slobode!, Pod ochranným plášťom Márie