Keď si spomeniete na nezabudnuteľnú sochu Michelangela, môže vám prísť na myseľ Pieta. Ale Madona z Brúg (Bruggy: mesto v Belgicku; pozn. verim.sk) je pravdepodobne dielom talianskeho majstra s tým najzaujímavejším príbehom. Sochu, ktorú vytvoril v roku 1503, previezol do belgických Brúg obchodník Alexander Mouscron, ktorý často obchodne navštevoval Florenciu.

Dielo sa líši od ostatných diel Michelangela, ktoré pozostáva z dvoch hlavných postáv – Panny Márie a Ježiša Krista. V ďalšom zo svojich diel zobrazil Michelangelo Pannu ako zbožnú postavu, ktorá sa usmievala na svoje dieťa. Tu je Mária vyobrazená v zádumčivej póze. Pozerá na zem, zatiaľ čo sa zdá, akoby sa Ježiško hýbal smerom von k svetu. Kritici si myslia, že takéto usporiadanie môže súvisieť so skutočnosťou, že Madona poznala osud, ktorý čakal jej syna, pretože v ľavej ruke držala písmo. Obe postavy tvoria eliptický tvar, ktorý tomuto celkovému dielu dodáva monumentálny charakter.

Mouscron roky sochu uchovával vo svojej kaplnke, kde ju údajne obdivoval aj flámsky umelec Durer. Osud sochy sa však počas francúzskej revolúcie nečakane zvrtol. V roku 1794 sa francúzski revolucionári zmocnili vtedajších rakúšanmi ovládaných Brúg a sochu odniesli so sebou do Paríža. Až po skončení napoleonskej éry v roku 1816 sa socha vrátila na pôvodné miesto. Nezostala tam však dlho. V roku 1944 sochu odniesli nacistické jednotky, ktoré utiekli z Brúg po príchode amerických jednotiek do tejto oblasti. Spolu so sochou vzali nacisti aj ďalšie obrazy z obdobia renesancie. Vzácny náklad bol údajne zabalený v matraci a cez hranice transportovaný nákladným autom Červeného kríža.

Socha nakoniec skončila v soľnej bani Altaussee, z ktorej ju v roku 1945 zachránili Stephen Kovalyak, George Stout a Thomas Carr, ktorí boli známi ako „pamiatkári“ a ako špeciálny tím poverený prezidentom F. D. Rooseveltom na záchranu umeleckých diel ukradnutých nacistami v celej Európe. Madona z Brúg sa nakoniec vrátila na svoje pôvodné miesto, kde stojí doteraz v interiéri kostola Panny Márie z Brúg. Vnútro kostola a slávna socha Michelangela sú predstavené vo filme The Monuments Men (Pamiatkári) z roku 2014.

Dnes si toto majstrovské dielo môže pozrieť ktokoľvek zblízka, ak navštívite kostol Panny Márie v Brugách, ktorý je verejnosti prístupný každý deň až do 16:30. Vďačíme za to odvážnym mužom, ktorí riskovali svoje životy kvôli záchrane umeleckých diel patriacich celému ľudstvu.

Tip na knihu: 5 novén k Panne Márii, Pomocnici kresťanov, Účinná novéna troch Zdravasov, 365 dní s Máriou. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.