P o tom, čo sme s Mons. Laurentinom porovnali rozličné zjavené životopisy Panny Márie a s Jeanom François Lavèrom preštudovali historickú charizmu Márie Valtorty, hľadali sme spôsob, ako vyzdvihnúť jej teologickú charizmu, ktorá tak veľmi zapôsobila na teológov.

Naše prvé dva pokusy boli neúspešné: to, čo uvádzali spisy Márie Valtorty, sa potvrdilo v učení Učiteľského úradu Cirkvi, najmä v Katechizme Katolíckej cirkvi. Vydali ho päťdesiat rokov po diele Márie Valtorty. Prostredníctvom dlhých výkladov sa len zopakovalo potvrdenie diela Márie Valtorty.

A potom sme „náhodne“ narazili na proroctvo Grigniona z Montfortu (1673 – 1716). Jeho proroctvo o „Panne posledných časov“ a o „apoštoloch posledných časov“ sa dá zhrnúť takto:

(Panna Mária) vykoná v posledných časoch veľké veci. Vyhradená je pre ňu formácia a výchova veľkých svätcov na konci sveta.

Ohlasuje jeho príchod „skôr, ako sa nazdáme“. Toto obdobie bude časom všeobecného zasvätenia sa Bohu skrze Máriu, ktorého autorom je on [Grignion z Montfortu; pozn. prekl.]. Toto zasvätenie je v súčasnosti rozšírené: akt, ktorým Grignion z Montfortu zhrnul svoje zasvätenie „totus Tuus“ (celý Tvoj), si vzala za svoje Mária Valtorta a Ján Pavol II. ho prijal za heslo svojho pontifi kátu.

Proroctvá Grigniona z Montfortu mali zvláštny ohlas v spisoch Márie Valtorty, ktorá ich aktualizovala.

Kompilácia proroctiev, ktoré sa nachádzajú u Márie Valtorty, bola vydaná v roku 1998 pod názvom À l’aube d’une ère nouvelle (Na úsvite nového veku). Bolo ich však potrebné prehĺbiť a vytriediť, aby sa dosiahol súlad s písmom a inými proroctvami. Nebo si totiž neprotirečí.

Okrem toho evokovanie „posledných časov“ je zjavne znepokojujúce a uchvacuje čitateľa do takej miery, že nevidí nič iné okrem toho.

Tieto posledné časy nám slúžia presne ako „oheň z  neba“, ktorý je schopný duchovne zničiť Kristových nepriateľov. Práve to navrhli Jakub a Ján, Zebedejovi synovia, proti spurnej dedine. Ježiš ich však pokarhal (porov. Lk 9, 52 – 55).

V diele Márie Valtorty je ponaučenie prísne:

Ježiš na nich hľadí. Obaja v tichosti ustupujú, vystrašení týmto pohľadom. Ježiš na nich stále upiera oči a povie: „Neviete, čieho ste ducha. Syn človeka neprišiel zatratiť duše, ale ich zachrániť. Nepamätáte si, čo som vám hovoril? V podobenstve o pšenici a kúkoli som povedal: ,Nechajte zatiaľ, nech pšenica a kúkoľ rastú spolu. Lebo keby ste ich chceli oddeliť teraz, riskovali by ste, že pri zbieraní kúkoľa vytrhnete aj pšenicu.‘“

Potom sa vyjadruje k poslednému súdu.

„Apoštol, ktorého Ježiš miloval“, bol jemný a  láskyplný, ale aj prchký. On a  jeho brat si získali prezývku Boanerges, Synovia hromu, pre svoju ohnivú povahu (porov. Mk 3, 17).

Ani Šimon Peter, ktorý mal tiež prchkú povahu, sa nevyhol Ježišovmu pokarhaniu. Obvinil ho, že má satanove myšlienky, pretože vyjadruje názory, ktoré sú príliš ľudské (porov. Mt 16, 23).

Skutočne, myšlienky Boha nie sú našimi myšlienkami. Aj my so sebou nesieme ťažobu človečenstva, ako sme to uviedli na inom mieste (porov. Iz 55, 8).

Pátrovi Piovi sa pripisuje táto zásada vo veci proroctiev:

Keď pochádzajú od ľudí, hovoria len o trestoch. Ale keď proroctvo pochádza od Boha, hovorí iba o láske a milosrdenstve.

V tomto zmysle treba načúvať proroctvám Márie Valtorty, že sú o našich časoch, o blízkych časoch a o posledných časoch.

Tieto proroctvá sú rozptýlené v rámci nadiktovaných textov v  rozličných dielach Márie Valtorty. Nejde o  postupné vyučovanie, ako by to robil profesor na univerzite. Ježiš je učiteľ, ktorý vzdeláva svojich učeníkov a vyučuje ich podľa toho, aké sú ich momentálne schopnosti.

Proroctvá Márie Valtorty sa nevyhýbajú času Antikrista ako času „ohavnosti spustošenia“. Naopak, objasňujú ho vo svetle Písma a Božieho plánu.

Ani samotná Cirkev sa netají prevratnými udalosťami konca sveta (KKC § 675).

Ale Mária Valtorta nadväzuje na Grigniona z Montfortu a  ohlasuje obdobie, ktoré predchádza dňom Antikrista. Obidvaja ohlasujú posledný príchod Krista, o ktorom prorokovali pápeži 20. storočia, pod označením „nové Turíce“, ako ďalej uvidíme.

Toto obdobie je plné jasania. Pri zmienke o  týchto časoch Grignion z Montfortu zaplesal:

Moje srdce práve s obzvlášť veľkou radosťou nadiktovalo to, čo som napísal. […] Ak teda, ako je isté, poznanie a vláda Ježiša Krista prídu na svet, bude to nasledovať po nevyhnutnom poznaní a vláde presvätej Panny Márie, ktorá ho prvýkrát priviedla na svet a nechá ho zažiariť aj druhýkrát.

Tento úryvok pochádza z knihy Mária Valtorta: vizionárka a mystička, ktorú si môžete kúpiť na Zachej.sk.