Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom. (Jn 15, 17)

Hoci je láska najdôležitejším ovocím Ducha Svätého, je zároveň najmenej pochopená. Ak do internetového vyhľadávača zadáte slovo „láska“, vo výsledkoch sa pravdepodobne objavia slová „cit“, „túžba“ alebo „romantika“. Podľa inzerentov vyjadrujeme lásku k druhým tým, že kupujeme drahé darčeky. Podľa médií sa slávne páry zamilúvajú a rozchádzajú každý deň. Hovoríme o láske ku všetkému, od športu až po čokoládový koláč.

V Matúšovi 22, 36 – 39 nám Ježiš hovorí, že najväčším prikázaním je milovať Boha a druhým najväčším milovať blížneho. To nás privádza k dôležitej otázke: Čo presne láska je?

Podľa svätého Tomáša Akvinského „milovať znamená chcieť dobro druhého“. Navzdory tomu, čo si svet myslí, láska nie je pocit. Je síce pravda, že náklonnosť často sprevádza lásku, ale nie vždy je to tak – najmä vtedy nie, keď nás premáhajú iné silné pocity, napríklad stres alebo hnev. V takých chvíľach sa môžeme rozhodnúť milovať vedomým rozhodnutím bez toho, aby sme niečo cítili. Je možné zaťať zuby a prinútiť sa milovať tých, ktorí vás vytáčajú. Ako však budeme o chvíľu hovoriť, nemali by sme sa uspokojiť iba s takouto láskou. Zatiaľ si však zapamätajte, že láska nie je pocit. Je to rozhodnutie.

Aby sme lepšie pochopili lásku, o ktorej hovorí svätý Pavol vo svojom zozname ovocia, mali by sme si pripomenúť, že jeho pôvodný rukopis bol napísaný v gréčtine. V slovenčine používame slovo „láska“ v najrôznejších situáciách. Môžem napríklad milovať svojho psa, futbal, pizzu alebo svojho manžela/manželku. A hoci chápeme, že láska je v každom z týchto vyjadrení iná, používame stále to isté slovo. V gréčtine však existuje viacero slov pre lásku. (Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, pozrite si generálnu audienciu pápeža Benedikta XVI. z 24. mája 2006 na webovej stránke Vatikánu, kde opisuje rozdiel medzi phileo, čiže priateľstvom, a agapé, čiže obetavou láskou).

„Agapé“, označujúce najvyššiu formu lásky, je slovo, ktoré svätý Pavol používa vo svojom zozname ovocia Ducha Svätého. Ježiš použil to isté slovo pri opise Otcovej lásky k nemu a jeho lásky k nám (porov. Jn 15, 9). Je to mimoriadne silné slovo.

UČIŤ SA MILOVAŤ AKO JEŽIŠ

Poďme si rozobrať jednu z najnáročnejších pasáží celej Biblie. Tieto dva verše vystihujú, čo znamená byť kresťanom: „Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás. Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov.“ (Jn 15, 12 – 13).

Ježiš v tejto pasáži používa slovo „láska“ trikrát. Uhádnete, aké grécke slovo sa nachádza v pôvodnom rukopise? Dám vám pomôcku. Zakaždým používa to isté slovo. Áno. Keď nám Pán prikazuje, aby sme sa navzájom milovali, keď hovorí o  láske, ktorú má k nám, a keď opisuje najväčší skutok lásky, používa slovo agapé.

Všimnite si, že to nie je len návrh. Je to príkaz. Ježiš nám prikazuje milovať druhých rovnakou obetavou láskou, akú má on k nám. A nemusím vám hovoriť, že on za nás obetoval svoj život. Ježiš to myslí vážne! Povedal, čo si myslel, a myslel to, čo povedal.

Otriasa vami trochu myšlienka, že by ste mohli takto milovať – a dobrovoľne sa vzdať svojho života pre niekoho iného? Možno si poviete: „Počkajte chvíľu. Takáto láska znie ľudsky nemožne.“ S tým úplne súhlasím. Milovať takto je ľudsky nemožné. Preto Ježiš poslal Ducha Svätého, aby naplnil naše srdcia božskou láskou! „Božia láska je rozliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, ktorého sme dostali“ (Rim 5, 5).

S pomocou Ducha Svätého máte silu milovať čistou, obetavou láskou. A  nehovorím len o  láske k  tým, ktorí sú k  vám milí. S  pomocou Ducha Svätého je možné, aby ste milovali agapé láskou dokonca aj svojich nepriateľov. Spomínate si na našu diskusiu o tom, ako dať Duchu Svätému povolenie pôsobiť vo vašom živote? Ak si dovolíte stať sa poslušnými voči Duchu, môžete tento typ lásky uviesť do praxe. Aj keď sa to zdá nepredstaviteľné, máte v sebe všetko, čo potrebujete, aby ste mohli milovať svojich nepriateľov čistou a obetavou láskou.

Napadá mi osobný príklad. Predtým som rozprával o tom, ako som dostal kopačky od svojej priateľky na vysokej škole. Bol to pre mňa veľmi traumatizujúci zážitok. Keď mi tú správu oznámila, vymenovala mnoho dôvodov rozchodu. Zrejme som bol dlho v „skúšobnej dobe“ a neuvedomoval som si to. V čase, keď mi to oznámila, sa už priestor na zlepšenie vyčerpal. Bola rozhodnutá.

Keď som prekonal šok a bolesť, premohol ma hnev. Aby toho nebolo málo, čoskoro som zistil, že chodí s mojím priateľom (a kolegom z farskej hudobnej služby!). Očakával som, že sa spamätá a vráti sa ku mne, ale nikdy sa to nestalo. O niekoľko mesiacov neskôr sa zasnúbili. Keďže sme boli všetci členmi tej istej hudobnej služby, bol som pozvaný na svadbu. Stále som bol zranený a nahnevaný, ale cítil som (Duch Svätý?), že by som mal ísť. Na svadbu som išiel s priateľom Rayom a jeho priateľkou. Verte tomu alebo nie, ale počas obradu som bol naplnený pokojom. Ručím vám za to, že ten pokoj nepochádzal odo mňa. To bol Duch Svätý v akcii!

Ten istý Duch, ktorý dovolil Ježišovi obetovať svoj život za tých, ktorých miloval, prichádza pri krste žiť do nás. Nedostávame lacnú napodobeninu alebo čiastočnú verziu, ale jediného Ducha Svätého, ktorý viedol aj Pána. Prečo je teda pre nás také ľahké písať nepríjemné komentáre na sociálnych sieťach, zapájať sa do klebiet, používať vulgárne výrazy a kričať na členov rodiny a spolupracovníkov? Ježiš sa takto nesprával. Možno niekedy hovoril tvrdo, ale všetko, čo povedal a urobil, bolo motivované láskou. Prečo je to u nás inak? Duch Svätý čaká na povolenie konať v našom živote. Je na nás, aby sme ho pozvali konať v našich životoch. Keď sa modlíme „Príď, Duchu Svätý“, vzbudzujeme v sebe Ježišovho Ducha a nechávame ho konať.

Tento úryvok pochádza z knihy Zbavte sa hnevu a stresu!, ktorú si môžete kúpiť na Zachej.sk.