Raymond Nader strávil roky hľadaním zmyslu života, keď počas chvíle modlitby v istej starej libanonskej pustovni zažil mystickú skúsenosť svetla, ktorá mu zanechala na ruke zázračne otlačenú formu popáleniny v podobe ruky sv. Šarbela.
Od tej chvíle, 10. novembra 1994, sa znak ruky na ľavom hornom ramene niekoľkokrát zjavuje a mizne. Dr. Nabil Hokayem, plastický chirurg z Bejrútu, skúmal tento fenomén na Naderovej ruke už trikrát: prvýkrát v roku 1994, krátko po jeho objavení sa a následne na jar 1995 a v lete 1996. Podľa jeho profesionáleho názoru ide o popáleninu tretieho stupňa v tvare piatich prstov, ako keby niekto zozadu držal Nadera. Popálenina tretieho stupňa je závažné poranenie a jej následkom dochádza k zničeniu hornej aj spodnej vrstvy kože a môže tiež ovplyvniť podkladové tkanivá. Dr. Hokayem však povedal, že popálenina na Naderovej ruke neprešla fázami uzdravovania typickými pre ťažké popáleniny. Dodal: “Videl som a liečil už stovky ľudí s popáleninami. Hovorím vám, nikdy som nevidel takúto vec. Bol som veľmi prekvapený.“
Lekár povedal, že keď prvýkrát videl túto popáleninu, chcel ju liečiť zvyčajným spôsobom, ale Nader odmietol a povedal, že mu neprekáža. Okrem toho, že nepociťoval žiadnu bolesť, lekár vysvetlil, že je nezvyčajné, že popálenina nezanechala jazvu, ale naopak pomaly mizne, až kým sa úplne nevylieči. Nader tvrdí, že od svojej prvej skúsenosti v pustovni takmer pred 25 rokmi prežíva nadprirodzené zážitky. Niekedy má víziu libanonského mnícha a pustovníka svätého Šarbela “v svetelnej žiare”. A vždy, keď sa to deje, odtlačok stmavne do tmavo červena a z rany vyteká krv a voda presne tak, ako sa to stalo po prvýkrát.
Po mnohých rokoch, keď sa snažil skrze vedu nájsť svoj životný cieľ, zmenil tento zážitok všetko v jeho živote. Osobne si myslí, že svätý Šarbel, ktorý žil 26 rokov ako pustovník na vrchoch Libanonu, má preňho iba jednu správu. Ukazuje na Ježiša Krista a poukazuje na Boha.
Naderova zvedavosť o vieru a vedu začala už v čase, keď bol iba dieťa. Vyrastal v maronitskej katolíckej rodine, kde sa vždy kládli otázky o Bohu a stvorení. Sám začal hľadať odpovede vo vede a po strednej škole študoval elektromechanické inžinierstvo a jadrovú fyziku v Bejrúte a Londýne predtým, než vstúpil do kresťanskej milície na začiatku občianskej vojny v Libanone v roku 1975. Svedectvo o násilnostiach vojny v ňom vyvolalo rovnako hlboké otázky o zmysle jeho života ako “vlažného kresťana”, ktorý sám tvrdí, že vtedy chcel viac veriť mysľou ako srdcom. Keďže Nader nedokázal nájsť Boha vo vede a ani vo vojne, obrátil sa k modlitbe. Začal navštevovať pustovňu sv. Šarbela v Annayi v Libanone v roku 1985, asi päť rokov pred koncom občianskej vojny v krajine.
Každý deň po dobu takmer desatich rokov, keď skončil v obidvoch prácach a postaral sa o svoju rodinu, odišiel do pustovne v Annayi, aby sa modlil v cele alebo kaplnke sv. Šarbela a strávil noc v modlitbe, meditovaní a čítaní Biblie. Počas jednej z týchto nocí, 10. novembra 1994, keď sa modlil ako zvyčajne, ucítil, že sa vo vzduchu okolo neho niečo zmenilo. Bola poriadna zima, lebo Annanya sa nachádza 1300 metrov nad morom. Sám popisuje náhly pocit teplého vánku, ktorý sa premenil na silný a horúci vietor prúdiaci okolo neho. Začalo mu byť veľmi teplo. Ako čítal Bibliu pri sviečkach, všimol si, že keď sa strhol ten zvláštny vietor, všetko okolo neho sa začalo pohybovať, okrem plameňov sviečok.
“Začal som hľadať príčinu horúceho vetra v tej chladnej pustovni. Bol to zázrak. A bol som šokovaný, keď som videl nehybné plamene, a to aj napriek silnému horúcemu vetru. Takže som sa rozhodol dotknúť sa ich, aby som zistil, či som v poriadku, alebo či som mal halucinácie,” povedal. Ale predtým, než sa ich dotkol, pocítil, ako by bol prenesený do iného sveta. Jeho zmysly sa zastavili a už si necítil svoje telo. Už nepočul tie obvyklé nočné zvuky z okolia: vietor, zvuk líšok a psov. Všetko sa zastavilo. “Nedokázal som nič povedať, buď som stál alebo kľačal, alebo mi bolo horúco alebo chladno. Ocitol som sa v obrovskom, silnom svetle,” povedal. Sám ho nazýva svetlom. A hoci ho vnímal ako miliónkrát silnejšie než slnko, necítil horúčavu a ani mu nespôsobovalo bolesť v očiach. “Bolo tak silné, tak mocné, ale zároveň hladké. Bolo tak jasné ako kryštál a celkom bez farby.” Povedal, že cítil prítomnosť akejsi bytosti, o ktorej je teraz presvedčený, že to mohol byť Pán alebo Duch Svätý, hoci vtedy si myslel, že sa mu to akoby sníva. A tak začal hovoriť sám so sebou. Bez slov a hlasu pochopil, že nesníva.
“Nevidel som ho, nepoznal som ho, ale dostal som odpoveď: ‘Nie, nesnívaš.’… Takže som si myslel, že možno som v akomsi stave bezvedomia. A hlas mi povedal rovnako ako predtým: ‘Si pri vedomí. Nikdy si nebol tak pri vedomí, ako si teraz.’ Na pár sekúnd som cítil niečo, čo sa nedá vôbec ľahko popísať. Bolo to pocit radosti, šťastia, pokoja, sily, lásky, nežnosti.“
Nader si prestal klásť otázky o vesmíre, živote a o čomkoľvek. Poprosil to zjavenie, aby neodišlo, alebo ak áno, nech ho vezme so sebou. Vtom započul hlas: “Ja som vždy a všade.” Svetlo zhaslo a Nader bol opäť v tej studenej tmavej pustovni. Pri pohľade na hodinky si uvedomil, že prežil štyri hodiny, akoby to bola sekunda. Keď sa vrátil do svojho auta, všimol si, že sveter sa mu akoby lepil na ruku. Vytiahol rukáv a zbadal päť prstov “vyrytých” na ramene v tvare ruky, z ktorej vytekala krv a voda. Vrátil sa domov a odvtedy sa všetko v jeho živote zmenilo.
Nader, manžel a otec troch detí, je teraz prezidentom Libanonského hnutia posolstiev, ktoré pracuje na podpore a ochrane libanonských hodnôt. Je tiež výkonným riaditeľom katolíckej televíznej stanice Noursat TV vysielajúcej na Blízkom východe. Mesiace v roku trávi cestovaním po celom svete, aby sa podelil o svoje svedectvo. Nader a hnutie, ktoré riadi, majú povolenie pomocného biskupa Antoina Nabila Andariho z diecézy Joubbe, Sarba a Jounieh a maronitského patriarchu kardinála Bechary Boutros al-Rahiho.
Nader hovorí, že vždy keď sa rozpráva s ľuďmi, najmä tými, ktorí sú skeptickí o tom, čo zdieľa, začína klásť niekoľko jednoduchých otázok. “Prvá vec je prinútiť ich, aby hľadali zmysel svojho života,” povedal. “Aký je zmysel toho, čo robíte? Investujete do svojho života, študujete, uvažujete o manželstve, máte deti, máte veľa investícií, veľa projektov a všetko skončí, keď zomriete. Takže čo robíte?” Druhou vecou je dôležitosť lásky, keď ‘nie je potrebná nenávisť, konflikt a nie je potrebné bojovať navzájom, nie je potrebné pokračovať v zhone za peniazmi a za všetkým tým, za čo ľudia bojujú.’
Nader tiež začal modlitbovú službu s názvom Rodina svätého Šarbela. Len 120 rokov po svojej smrti má svätec obrovské množstvá oddaných po celom svete a svätyňa kláštora v Annayi v Libanone, kde je pochovaný, každoročne prijíma zástupy návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Koordinátor svätyne, o. Louis Matar, je tiež zodpovedný za archivovanie zázrakov prisudzovaných príhovoru tohto libanonského pustovníka. Od roku 1950 zaznamenala svätyňa viac ako 29 000 lekársky overených uzdravení ľudí z celého sveta, ktorí sa modlili za príhovor k sv. Šarbelovi.
Tieto uzdravenia viedli Nadera k uvažovaniu o tom, prečo sa maronitský svätec prihovára za toľkých ľudí po celom svete. “Verím, že sv. Šarbel neukazuje svoju moc, nechce ukázať: ‘Pozrite, som silný, môžem robiť zázraky.’ Toto nie je jeho cieľ. Cieľom sv. Šarbela je poukázať na Boha a ukázať Boha ľuďom.”
O zázračnom otlačení ruky, ktoré je stále viditeľné na jeho paži podáva Nader vysvetlenie, ktoré mu predniesol maronitský kňaz o. Youhanna Khawand. Khawand, ktorý je učencom Písma a mníchom, žije ako pustovník v kláštore sv. Antona v Svätej doline v Libanone od roku 1997. Nader hovorí, že tento kňaz je preňho duchovným vodcom od jeho prvej mystickej skúsenosti. Khawand si totižto myslí, že odtlačok môže byť znamením, že svätý Šarbel chcel položiť svoju ruku naňho, aby ho poslal von do sveta, tak ako kedysi raná cirkev kládla ruky na osoby, predtým ako ich posielala na misie. Podľa Khawanda sv. Šarbel teraz kladie na Nadera svoju ruku, aby ho poslal do celého sveta, aby kázal a hovoril ľuďom o skutočnej viere v Ježiša Krista.
zdroj: CNA
Tip na knihu: Svätý Charbel, ochraňuj naše rodiny!, Svätá Rafka: Kvet Libanonu. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.