Rešpektovanie dobrého mena a cti osôb zakazuje každý postoj a každé slovo ohovárania alebo osočovania.  (KKC, 2507)

Uvažovali ste niekedy o tom, aké hrozné je ohováranie? Ohováranie je extrémne hlúpe, deštruktívne a hriešne, pričom ho zažívame v škole, rodine či v bežnom živote. Dôvod, prečo vnímame ohováranie ako hlúpe, je, že takmer vždy sa zaoberá polovičnými pravdami. Človek si vypočuje príbeh z jednej strany a aj to len istú časť a následne si vyvodí nesprávny záver, o ktorý sa podelí s ďalšou osobou. Klamstvá sa takto ďalej zveličujú a šíria. A tak sú donedávna nevinní ľudia vtiahnutí do víru klebiet, rôznych narážok a čírych klamstiev.

Tu je príklad:

Jedného dňa kráčal správca farnosti cez farský dvor. Stretol tam človeka a opýtal sa ho, čo si myslí o plánoch postaviť nový kostol. Veriaci sa opýtal, kde umiestnia miesta na parkovanie. Kňaz ukázal na miesto, kde boli a povedal: “Mohli by sme ho umiestniť tu.”
“Ale to by sme museli zrezať stromy!” odvetil zvedavý človek.
“No to asi áno,” dodal kňaz.
O dva dni neskôr sa klebety rozšírili a došli späť ku kňazovi, keď ho niekto konfrontoval a povedal: “Počul som, že zlikvidujete všetky stromy v našom areáli! Ako len môžete?!”

Problém spočíva v tom, že ohováranie je v skutočnosti oveľa viac deštruktívnejšie, než si myslíme. Ničí reputáciu ľudí, manželstvá, podkopáva Pánovo dielo v akejkoľvek forme, šíri nenávisť a strach. Je ako hrozná rakovina. Myslime na to, že hoci sme ju na jednom mieste odstránili, príde odinakiaľ.

Takže tu sú niektoré spôsoby, ako zastaviť klebety:

  1. Verte nikomu, no zároveň verte všetkým. Inými slovami, verte tomu, čo vám dané osoby povedali. Naozaj si myslia, že to, čo povedali, je pravdivé a z ich pohľadu je to pravda. Pamätajte však, že príbeh má vždy, vždy, vždy druhú stranu. Preto im zároveň neverte. Zastavte sa a zahryznite si do jazyka.
  2. Zozbierajte všetky fakty. Neuprednostňujte nikoho. Zistite od viacerých ľudí, čo sa skutočne stalo.
  3. Choďte k zdroju. Majte odvahu, nadhľad a zdravý rozum, aby ste sa dostali k pôvodcovi informácií. Ak človek A ohovára človeka B, choďte rovno za človekom B, aby ste si zistili fakty.
  4. V prípade pochybností rozhodnite v prospech všetkých. Dôverujte v to najlepšie, nie najhoršie. Ak počujete o niekom, že vykonal niečo zlé, premýšľajte, prečo to urobil, ak to naozaj urobil a aké boli jeho dobré pohnútky.
  5. Mlčte. Nemusíte hovoriť všetkým o všetkom. Dokonca aj blázon je považovaný za múdreho, ak si drží ústa zavreté. Rozprávajte polovicu z toho, čo počujete.
  6. Dajte klebete výzvu. Neverte jej a osobe, ktorá ohovára, povedzte: “Vieš skutočne, či je to pravda?”
  7. Neľútostne porazte klebety: “To, čo mi hovoríš sú špinavé, deštruktívne klepy! Odmietam tomu uveriť a myslím si, že by si si mal dávať pozor na ústa!”
  8. Upriamte svoje oči na pravdu. Prečo strácať čas na hlúpe klebety?
  9. Zamerajte sa na iných. Povedzte: “Vieš, prečo máš rád klebety? Pretože sa vtedy cítiš lepšie. Hovoríš negatívne o ostatných, pretože si myslíš, že si lepší ako oni. A tak si otrávil a zničil ich životy, aby si sa na chvíľu cítil dobre!”
  10. Modlite sa za takéto osoby. Možno použiť strelnú modlitbu: “Pane, maj milosrdenstvo.” “Nech nás Boh oslobodí od ohovárania. Amen.”

Tip na knihu: Zlom moc negatívnych slov, Nepriatelia spásy: Telo, svet a diabol, Uzdravujúci pôst duše. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.