Sú to už štyri roky, ako bojovníci islamského štátu utiekli z Kobani, strategického mesta na sýrsko-tureckej hranici, ale vojenské násilie a extrémistický výklad islamu militantov vyvolal u niektorých otázky o vlastnej viere. Miestny nový chrám priťahuje obrátených ľudí. Je to prvé lokálne kresťanské miesto bohoslužby po dlhých desaťročiach. “Ak ISIS predstavuje islam, už nechcem byť moslimom a ich boh nie je mojím bohom.” povedal 23-ročný Farhad Jasim, ktorý navštevuje Cirkev bratskú. Náboženské obrátenia v Sýrii sú zriedkavé a tabu, pričom tí, ktorí opúšťajú islam, sú často svojimi rodinami a komunitami vylúčení.
“Aj za sýrskeho režimu pred revolúciou platil prísny zákaz prechádzať z islamu na kresťanstvo alebo naopak,” povedal Omar (38), ktorý pracuje ako správca v protestantskom kostole. “Konverzia náboženstva v rámci ISIS nie je ani predstaviteľná. ISIS vás okamžite zabije,” dodal. Zatiaľ čo obyvatelia sa stále vysporadúvajú s emocionálnymi jazvami, ktoré zanechala brutalita ISIS, Omar hovorí, že mnohí ľudia v Kobani sú otvorení kresťanstvu.
“Väčšina tunajších bratov konvertovala alebo vstúpila do cirkvi v dôsledku toho, čo im alebo ich rodinám ISIS spôsobil. Nikto nie je nútený konvertovať. Našou zbraňou je modlitba, šírenie ducha lásky, bratstva a tolerancie.” Predstavitelia islamskej viery po celom svete sa vyjadrujú proti ideológii extrémistov a obviňujú militantov ISIS, že sa zmocňujú svojho náboženstva. V roku 2014 napísalo viac ako 100 moslimských učencov otvorený list vedúcemu ISIS Abu Bakr al-Baghdadi, podľa ktorého militantná skupina “nesprávne interpretuje islam na náboženstvo krutosti, brutality, mučenia a vrážd”.
Len 4,6 percenta Sýrčanov sa považuje za kresťanov podľa Aid to the Church in Need (Pomoc Cirkvi v núdzi). Katolícka charita odhaduje, že od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011 utieklo z krajiny až 700 000 kresťanov. Šlo o exodus, ktorý znížil podiel obyvateľstva na polovicu. Jasim, ktorý pracuje ako mechanik, prešiel koncom minulého roka konverziou na kresťanstvo. Hovorí, že ISIS ho väznila šesť mesiacov začiatkom roka 2016, keď militanti zistili, že nepozná základy islamu. Bol mučený v zajatí ISIS a nútili ho čítať Korán.
“Po tom, čo som bol svedkom brutality na vlastné oči, začal som byť skeptický voči svojej viere,” povedal Jasim s hnevom v hlase. Keď počul o Cirkvi bratskej, ktorú otvorili v septembri, stal sa súčasťou denominácie s pôvodom v Nemecku z 18. storočia. Jasim sa rozhodol, že sa pôjde pozrieť, o čo ide. “Netrvalo mi dlho, keď som zistil, že kresťanstvo je náboženstvom, ktoré som hľadal,” povedal. Ale odchod z islamu znamenal, že jeho vzťah s rodičmi a ostatnými rodinnými príslušníkmi skončí. Jasim dúfa, že jeho milovaní mu raz nielenže odpustia, že našiel novú vieru, ale pouvažujú o tom, že aj oni sa obrátia. Rovnako ako Jasim, aj Firas opustil islam, keď bol svedkom zverstiev skupiny ISIS. Obrátil sa na kresťanstvo asi pred šiestimi mesiacmi. “Členovia ISIS terorizovali ľudí a potom šli do mešity, aby sa modlili k Alahovi,” povedal 47-ročný Firas, ktorý pracuje ako poľnohospodár. “Po modlitbe opustili mešitu a znova terorizovali ľudí.” Firas, jeho manželka a ich tri dcéry žili pod vládou ISIS na vidieku pri Deir ez-Zor vo východnej Sýrii dva roky. Podľa jeho slov znamenal život v systéme ISIS vyhrážanie a trest pre každého, kto bol proti názorom skupiny. Uviedol, že počas ramadánu bol svedkom, ako na verejných uliciach zatvárali civilistov do klietok, pretože boli prichytení, ako jedia alebo pijú. Od Moslimov sa totiž požaduje, aby počas ramadánu od úsvitu až po západ slnka dodržiavali pôst. “Videl som, že muži a mladí tínedžeri behali po ulici, pretože boli prichytení. Videl som mŕtve telá mladých mužov, ktorých zhadzovali z vysokých budov pre to, že boli gayovia,” povedal Firas. “To bol ich islam.”
Firas hovorí, že sa neodvrátil od svojej pôvodnej viery a že všetci jeho príbuzní zostali konzervatívni moslimovia. Ale brutalita, ktorej bol svedkom v kalifáte, bola preňho príliš silná. “Ak existuje nebo pre ISIS a ich vieru, zvolil by som si radšej peklo, namiesto toho, aby som bol opäť s nimi na tom istom mieste, hoc by to bol aj raj,” povedal.
zdroj: NBCnews
Tip na knihu: 40 dôvodov, prečo som katolík, sia Bibi: Konečne na slobode!, Varovanie. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.