Ponúkame Vám dojmy Shauna McAffeho o tom, ako sa môže človek inšpirovať životom emeritného pápeža Benedikta XVI.
Keď som si prečítal príbeh jeho raného života, bolo to pre mňa úplne nové chápanie jeho osoby. Hlboko ma dojal jeho celý život. Po tom, ako som dostal mail o knihe opisujúcej život emeritného pápeža: Benedikt XVI: Jeho život a myšlienky, ostal som ohromený jeho raným životom. Keď som sa stal katolíkom v roku 2012, počul som mnoho príbehov o jeho nacistickej angažovanosti, ale aj o tom, ako na svoj post rezignoval. No táto kniha poskytuje úžasné detaily jeho života a myšlienok, jeho vlastných slov. Urobila na mňa taký dojem, že by som sa chcel s vami podeliť o niekoľko zaujímavých faktov, ktoré ma v knihe najviac oslovili.
1. Jeho otec uverejnil inzerát – hľadal budúcu ženu
Jeho otec čakal až do svojich štyridsiatich rokov, kým stretne ženu a založí si rodinu. Nežil typický spoločenský život v miestnej krčmičke alebo inde, preto sa uchýlil k publikovaniu inzerátu do miestnych katolíckych novín Liebfrauenbote s jednoduchým popisom: “Štátny zamestnanec, slobodný 43-ročný katolík, by sa chcel oženiť s katolíckym dievčaťom.”
2. Medzi jeho najstaršie spomienky patrí láska k Bavorsku
V roku 2006, keď sa pripravoval na návštevu Bavorska, po prvýkrát počas svojho pontifikátu poznamenal: “Milujem krásy našej krajiny a rád chodím na dlhé prechádzky, som bavorský patriot, milujem Bavorsko, našu históriu a samozrejme aj naše umenie.” Ktože mu môže vyčítať takéto niečo?
3. Jeho rodičia trvali na častej rodinnej modlitbe
Ak vám jeho osobný inzerát v novinách nepostačuje na vysvetlenie, musí vám postačiť fakt, že rodina Ratzingerovcov zakorenila svoje životy v Cirkvi, liturgii a modlitbe. “Každý deň sme sa spoločne modlili – v podstate pred každým jedlom i po ňom (spolu sme raňajkovali, obedovali i večerali). Hlavný čas na modlitbu bol po obede, keď sme sa spoločne rozprávali o rôznych rodinných záležitostiach.“
4. Joseph bol pomenovaný podľa svätého Alojza Gonzaga
Jeho životopisec nám hovorí, že “v ranných hodinách dňa 16. apríla 1927 sa narodilo tretie dieťa, ktorému dali meno Jozef Alojz. Prvé meno, tak ako to bývalo v rodinách zvykom, bolo meno jeho otca, druhé – ekvivalent mena Ľudovít, mu bolo dané na počesť strýka, ktorý sa stal kňazom a ktoré si prevzal po mladom talianskom jezuitskom svätcovi.”
5. Bol pokrstený v novokonsekrovanej svätenej vode
V tých časoch, píše jeho životopisec, minuli krstnú vodu v krstiteľnici a na bielu sobotu nalievali novovysvätenú vodu, čo sa počas veľkonočnej liturgie bežne robí. Joseph sa narodil niekoľko hodín predtým a jeho otec chcel využiť túto príležitosť, zatiaľ čo jeho matka odpočívala po ťažkom pôrode. Otec ho zavil a vzal na krst. Kardinál Ratzinger to neskôr okomentoval vo svojich spomienkach: “Vždy som bol naplnený vďakou za to, že som mal život ponorený týmto spôsobom do veľkonočného tajomstva, pretože to môže byť len a len znakom požehnania.“
6. Jeho otec predpovedal druhú svetovú vojnu
Len krátku chvíľu potrebovali nacisti na to, aby svojou politikou nainfikovali obyvateľov južného Nemecka a Adolf Hilter mal silný vplyv na ďalších vplyvných Nemcov z Bavorska. Jeho otec napísal príbuzným už v roku 1932: “Vojna čoskoro vypukne, potrebujeme dom.“
7. Niektorí z miestnych nacistických učiteľov sa chceli vrátiť k pohanstvu
Jeden inštruktor, o ktorom sa zmieňuje aj životopisec Benedikta XVI., usporiadal májový festival, ktorý mal byť začiatkom obnovenia germánskeho náboženstva v tejto oblasti. Učiteľ postavil veľký máj (vysokú tyč) s klobásami visiacimi na samom vrchole a čítal pritom modlitby na úvod slávnosti. Väčšina poľnohospodárov sa však tomu iba smiala.
8. Benedikt XVI. si ako chlapec zamiloval “hru na omšu”
Dostal Schott, čo bola základná omšová príručka, používal rôzne gestá a pohyby typické pre rôzne časti omše. Zvykol sa hrať na kňaza so svojimi bratmi a priateľmi. Keď pristúpil k prvému svätému prijímaniu, dostal podrobnejšiu verziu knihy Schott, v ktorej našiel objasnenie pre každú časť svätej omše a na mnoho vecí z jeho “hry”, ktoré mu už boli známe.
9. V hraní sa “na omšu” pokračoval ešte roky
“Bolo to strhujúce dobrodružstvo. Postupne sa však posúvalo do tajomného sveta liturgie, ktoré sa odohrávalo pred naším oltárom.” Malý Jozef dostal malé kalichy, sviečky a iné predmety na hranie, ktoré používal počas svojej “eucharistickej liturgie”.
10. Bol svedkom toho, ako nútili súrodencov do aktivít Hitler Jugend
Jeho sestra Mária, hovorí vo svojich spomienkach Benedikt XVI., bola nútená so svojím starším bratom zúčastniť sa na niekoľkých udalostiach Hitler Jugend. Raz boli nútení nosiť uniformu mládeže a pochodovať ulicami ako organizovaná jednotka na “slávu Nemecka”. Jeho otec sa hlboko obával, aký dopad môže mať takéto správanie na svedomie mladého človeka – a to nielen na jeho deti – a začal podnikať isté kroky.
11. Prvé prijímanie dostal rovnako ako jeho menovec
Tak ako sv. Alojz Gonzaga prijal svoje prvé sväté prijímanie od kardinála Karola Boromejského, aj Benedikt XVI. prijal túto sviatosť z rúk kardinála von Faulhabera.
Zoznam fascinujúcich faktov však týmto nekončí, v knihe sa môžete dočítať o ďalších, napr.: rozhodnutia jeho otca, viera jeho matky, jeho rastúci záujem o seminár, systematické utláčanie škôl a seminárov, ktoré navštevoval, jeho nútené zaradenie do Hitlerovej mládeže atď. Čítanie jeho raného života mi poskytlo úplne nové chápanie života emeritného pápeža Benedikta XVI. a som zo všetkého hlboko dojatý. Bol a je skutočným darom pre Cirkev našej doby a nedá sa len tak jednoducho zabudnúť na jeho život a jeho vplyv.
Tip na knihu: Benediktov čas, Benedikt XVI. – Život, Modlitby za kňazov. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.